با هم خارجی سیاسی دستگاه احمدی نژاد

با هم: خارجی سیاسی دستگاه احمدی نژاد احمدی نژاد اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی آیا روسیه از فروپاشی برجام و تحریم کشور عزیزمان ایران سود می‌برد؟

نیکولای کوزانف در الجزیره انگلیسی نوشت: در 8 می ، دونالد ترامپ تصمیم خود مبنی بر کناره گیری از توافق هسته ای و تحمیل تحریم های شدیدتر علیه پایتخت کشور عزیزمان ا

آیا روسیه از فروپاشی برجام و تحریم کشور عزیزمان ایران سود می‌برد؟

آیا روسیه از فروپاشی برجام و تحریم کشور عزیزمان ایران سود می برد؟

عبارات مهم : ایران

نیکولای کوزانف در الجزیره انگلیسی نوشت: در 8 می ، دونالد ترامپ تصمیم خود مبنی بر کناره گیری از توافق هسته ای و تحمیل تحریم های شدیدتر علیه پایتخت کشور عزیزمان ایران را اعلام کرد. این اقدام باعث شد که کشورهای اروپایی تلاش های گسترده ای را جهت حفظ برجام انجام دهند؛ در حالی که مقامات ایرانی جهت تضمین و اطمینان از شرکای خود به روسیه و چین سفر کردند. در همین حال بعضی از تحلیلگران و کارشناسان اعتقاد هستند که مسکو از این اوضاع نهایت استفاده را خواهند برد و این کشور را حامی تصمیم ترامپ بر لغو برجام و حفظ تحریم های شدید علیه پایتخت کشور عزیزمان ایران در نظر گرفتند.

به گزارش گزینش ، نویسنده بر این عقیده است که تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران در سال های 2015 به طور کامل با منافع روس ها سازگار بوده است لیکن که از ورود بسیاری از سرمایه گذاران غربی به کشور عزیزمان ایران جلوگیری می کرد. در طی سال 2017 و سه ماهه اول 2018، تجارت بی سابقه ای بین کشور عزیزمان ایران و روسیه شکل گرفت. با این حال دولت روسیه هرگز خواهان فروپاشی کامل برجام و اعمال تحریم های شدیدتر علیه کشور عزیزمان ایران نیست. در واقع تحریم های ثانویه ناشی از تصمیم ترامپ به معنای ایجاد وقت های اقتصادی زیاد جهت شرکت های روسی نیست بلکه بر تصویر زمینه روابط اقتصادی نزدیک و همگرایی با غرب را فراهم می کند.

نویسنده اعتقاد است که بعد از تصمیم ترامپ در خروج از برجام منجر به کم کردن حضور شرکت های بزرگ روسیه خواهد شد. جهت نمونه می توان به مرکز صادرات خاورمیانه – روسیه و لوک اویل ( دومین شرکت تولید کننده نفت) و تات نفت روسیه اشاره کرد. ولی تحمیل مجدد تحریم های شدید اقتصادی ضرورتا منجر به قطع روابط اقتصادی بین کشور عزیزمان ایران و روسیه نخواهد شد. بلکه این روابط همچنان به قوت خود باقی می ماند و آن ها در پروژه های یکسان مانند ساخت نیروگاه بوشهر، سیریک وهمچنین در حوزه راه آهن با یکدیگر همکاری خواهند کرد. ولی شرکت روزنفت وابسته به دولت هم به علت ملاحظات سیاسی در مسکو مجبور است که در کشور عزیزمان ایران باقی بماند.

آیا روسیه از فروپاشی برجام و تحریم کشور عزیزمان ایران سود می‌برد؟

نویسنده بر این عقیده است که روس ها با خروج کشور عزیزمان ایران از بازار نفت سودی نخواهد برد لیکن که این امر در کوتاه مدت منجر به زیاد کردن موقت قیمت نفت می شود. بر خلاف اواسط دهه 2000م. شرکت های انرژی روسیه به دنبال زیاد کردن قیمت نفت بودند ولی اکنون خواهان ثبات قیمت نفت هستند. در واقع مسکو هراسان است که زیاد کردن قیمت نفت زمینه ای را فراهم کند که رقبای وی بر توسعه منابع انرژی جایگزین تاکید کنند که این امر باعث کم کردن قیمت نفت جهت هر لحظه می شود که قطعا مسکو خواهان جلوگیری از این مناسبت هست. در حال حاضر کرملین میل به دارد که قیمت نفت بین 65 تا 75 دلار در هر بشکه باقی بماند آیا که این امر می تواند جهت منافع اقتصادی داخلی اش مناسب باشد.

آیا روسیه از لحاظ سیاسی سود می برد؟

نیکولای کوزانف در الجزیره انگلیسی نوشت: در 8 می ، دونالد ترامپ تصمیم خود مبنی بر کناره گیری از توافق هسته ای و تحمیل تحریم های شدیدتر علیه پایتخت کشور عزیزمان ا

بدون شک تصمیم ترامپ در خروج از برجام منجر به نزدیکی زیاد کشور عزیزمان ایران به روسیه شده است هست. علاوه بر این با شکل گیری تنش بین امریکا و اروپا در مسئله برجام؛ کرملین از این وقت جهت احیای گفتگو با اروپایی ها استفاده کرده اند. در چند ماه گذشته، آنگلا مرکل صدراعظم و امانوئل ماکرون مدیر جمهور فرانسه به روسیه سفر کرده اند و این اوضاع جهت مسکو به عنوان امضا کننده برجام می تواند شکافی در اردوگاه ضد روسی غرب ایجاد کند. با این وجود مسکو فروپاشی کامل توافق هسته ای را یک تحول سیاسی مثبت در نظر نمی گیرد.

آن ها ( روس ها) امیدوار هستند که برجام ضامن این باشد که دولت آمریکا و اسرائیل در کارها خصمانه و تهاجم نظامی علیه کشور عزیزمان ایران شرکت نکنند. برجام همچنین بتواند کشور عزیزمان ایران را به تدریج به جامعه بین الملل بازگرداند و زمینه همکاری این کشور را در منطقه بدون خطر متهم شدن به ایجاد اتحاد غیرمقدس را فراهم کند. برجام همچنین ضامن ممانعت کشور عزیزمان ایران جهت دستیابی به سلاح هسته ای باشد و دولت روسیه خواهان این نیست که کشور عزیزمان ایران به یک زرادخانه هسته ای دست پیدا کند چون که آن ها معتقدند که این امر به شدت موازنه قدرت در منطقه را به ضرر روسیه عوض کردن خواهد داد. از نظر روس یک کشور عزیزمان ایران هسته ای می تواند باعث شود که کشورهای خاورمیانه کم ثبات تر به دنبال دستیابی به برنامه هسته ای باشد که این امر میتواند زمینه بی ثباتی در منطقه خاورمیانه را فراهم کند.

در نهایت دولت روسیه درصدد اتخاذ روش های قانونی جهت دوری از تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران هست. جهت نمونه می توان برنامه نفت جهت کالا ( یک معامله پا یا پای که به پایتخت کشور عزیزمان ایران اجازه می دهد که در ازای فروش نفت؛ کالا از روسیه وارد کند) یا از ارز ملی خود به جای دلار جهت انجام معاملات استفاده کند. همچنین می تواند جهت تسهیل تجارت از رمزنگاری ارز استفاده کند. در آخر نویسنده اعتقاد است که روسیه، کشور عزیزمان ایران را در برابر دشمنی با آمریکا رها نخواهد کرد.

آیا روسیه از فروپاشی برجام و تحریم کشور عزیزمان ایران سود می‌برد؟

واژه های کلیدی: ایران | روسیه | آمریکا | ایرانی | اقتصادی | تحریم ها | دونالد ترامپ | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz